میکروچیپ دارای استاندارد ICARمیکروچیپ دارای استاندارد ICAR

میکروچیپ یک ریزتراشه به بزرگی یک دانه برنج است که در واقع یک مدار یکپارچه شناسایی می باشد که در زیر پوست حیوانات کاشته یا تزریق می شود. با فن آوری RFID  منفعل (شناسایی فرکانس رادیویی) کار می کند و توسط یک دستگاه بازخوان که به بانک اطلاعاتی متصل است قادر به شناسایی است.

استفاده و مزایای میکروچیپ

 • معمولا در بسیاری از نقاط دنیا پناهگاه های حیوانات، مسؤولین کنترل حیوانات و دامپزشکان از میکروچیپ برای پیدا کردن صاحبان حیوان های گمشده استفاده می کنند تا هم حیوان گمشده را به صاحب خود بازگردانده و هم در این بین، از ضررهای مالی ناشی از هزینه های نگهداری و دامپزشکی ناخواسته جلوگیری نمایند.
 • یکی دیگر از موارد استفاده از میکروچیپ توسط کنل ها، پرورش دهندگان و آموزش دهندگان می باشد که رکورد نژادی و تربیتی حیوان در آن ضبط شده و حیوان از حیوانات دیگر قابل شناسایی خواهد شد.
 • در برخی از کشورها از میکروچیپ برای تشخیص وضعیت واکسیناسیون حیوان استفاده می کنند و برای همه ی حیوانات به منظور جلوگیری از اشاعه بیماریهای واگیر ضروری است.
 • از دیگر موارد استفاده از میکروچیپ می توان به گونه های در حال انقراض اشاره کرد. به عنوان مثال  ماهی آروانای آسیایی برای جلوگیری از صید و صادرات میکروچیپ می شود تا جلوی صید تجاری افراد سودجو گرفته شود. همچنین پرنده هایی که برای شکار ممنوع هستند در مناطق مختلف دنیا میکروچیپ می شوند. به طوری که هر پرنده بصورت منحصر بفرد قابل شناسایی بوده و می توانند تمام رفتار پرنده را کنترل کرده و تحقیقات در مورد یک گونه خاص انجام دهند.

کاشت میکروچیپ می تواند توسط یک دامپزشک یا فردی که توانایی کاشت داشته باشد، انجام شود. کاشت میکروچیپ بوسیله یک سرنگ انجام می شود و نیازی به بی حسی ندارد. معمولا برای حیوان هیچ دردی هم بهمراه نخواهد شد. بعد از کاشت با یک اسکنر می توان از عملکرد درست میکروچیپ آگاه شد.

برخی کشورها یک مرکز یکپارچه برای ثبت اطلاعات دارند، حال آنکه در برخی دیگر از کشورها این گونه نیست و شرکت های مخنلف اقدام به فروش و کاشت میکروچیپ می کنند که در صورتی که حیوان گم شود، ممکن است افراد زیادی به آن اطلاعات دسترسی نداشته باشند و در عمل کاشت میکروچیپ بی نتیجه خواهد شد.

 • درواقع یکی از رسالت های سامانه اینترنتی صدور شناسنامه سگ یکپارچه سازی اطلاعات کل حیوانات ایران می باشد که پس از ثبت حیوان در سامانه و دریافت میکروچیپ دارای استاندارد ICAR (International Committee for Animal Recording) کمیته بین المللی ثبت حیوانات، کلیه اطلاعات حیوان اعم از شماره میکروچیپ، نام و اطلاعات تماس صاحب حیوان، نام حیوان، اطلاعات نژادی و آموزشی و همچنین اطلاعات دامپزشکی در پایگاه اطلاعات سامانه ثبت و برای همیشه نگهداری می شود.

 


شناسنامه ملی سگشناسنامه ملی سگ کار

پس از ثبت حیوان در سامانه و کاشت میکروچیپ، صاحب حیوان برای حیوان خود یک شناسنامه ملی سگ کار دریافت می کند که رسما اعلام می کند که این حیوان با این مشخصات به این فرد تعلق دارد. حیوانی که دارای شناسنامه ملی نیست به راحتی دزدیده می شود و صاحب آن قادر به اثبات مالکیت آن نخواهد بود.

مزایای شناسنامه ملی سگ کار

 • تشکیل بانک اطلاعات ژنتیکی و بیماریهای ژنتیکی
 • خالص نمودن اکوتیپ های مناطق مختلف کشور
 • هویت دار شدن
 • ثبت انساب و تشکیل شجره برای نسلهای متوالی
 • ارائه بهتر خدمات از سوی دولت به سگ های ثبت شده و دارای شناسنامه
 • تردد آسانتر سگ های شناسنامه دار به مراکز درمانی و آموزشی
 • پیشگیری از سوءاستفاده افراد غیر صلاحیت دار جهت صدور شناسنامه
 • تعیین و مستند شدن مالکیت حیوان


صاحب حیوان زمانی که بخواهد حیوان را بفروشد، می تواند از طریق حساب کاربری خود در سامانه درخواست کد انتقال کند. در این زمان از طریق سیستم هوشمند سامانه کد انتقال و رمز انتقال دریافت می کند که باید این کد و رمز را به خریدار حیوان بدهد. خریدار این کد و رمز را در حساب کاربری خود که قبلا ایجاد نموده وارد کرده و سیستم هوشمند سامانه، اطلاعات حیوان را به صاحب جدید حیوان نمایش داده و در صورت تأیید، اطلاعات حیوان از حساب کاربری صاحب قبلی حذف و به حساب کاربری صاحب جدید افزوده می شود. این کار برای صاحب قبلی هیچ هزینه ای ندارد و کاملا رایگان است اما صاحب جدید باید هزینه شناسنامه، کارت مالکیت و پلاک هوشمند جدید را بپردازد.

 

 

 


کارت تردد سگکارت مالکیت سگ

جدای از شناسنامه ملی که سند هویتی حیوان محسوب میشود، یک کارت مالکیت نیز صادر میگردد که اطلاعاتی شامل نام و شماره میکروچیپ حیوان و همچنین نام مالک و تاریخ اعتبار بر روی آن درج شده است که جهت مراجعه به مراکز بهداشتی و آموزشی مورد استفاده قرار میگیرد.

این کارت از جنس PVC بوده و دارای اعتبار دو ساله می باشد که پس از آن بر طبق قوانین سامانه قابل تمدید می باشد.

 

 

 

 

 

 

 


پلاک هوشمندپلاک هوشمند

علاوه بر شناسنامه ملی و کارت مالکیت که صاحب سگ آن را دریافت می کند، سامانه صدور شناسنامه ملی سگ کار برای حیوان یک پلاک هوشمند فلزی صادر می کند که بر روی این پلاک یک شماره که برای هر حیوان منحصربفرد می باشد، بارکد و شماره مرکز پیامک سامانه درج شده است.

این پلاک می تواند بر روی هر قلاده ای با هر سایزی به راحتی نصب شود. در صورتی که حیوان گم شود و کسی آن را پیدا کند، شخص یابنده می تواند شماره منحصربفرد درج شده بر روی پلاک هوشمند حیوان را به شماره مرکز پیامک سامانه ارسال کند. در این زمان سیستم هوشمند سامانه بصورت اتوماتیک یک پیامک و یک ایمیل حاوی شماره تلفن شخص یابنده به مشخصات تماس صاحب حیوان ارسال می کند. به این صورت بدون آنکه شماره تلفن صاحب حیوان مورد سوء استفاده قرار گیرد، صاحب حیوان می تواند با شخص یابنده تماس گرفته و حیوان خود را به خانه بازگرداند.

 

 

 

 

 

 


راه های ارتباط با ما

support@animalid.ir

: شماره های تماس با ما
021-44036214
ساعت تماس 9 صبح تا 7 عصر